درباره لنت ترمز بیشتر بدانید!

بدون شک یکی از قطعات مهم موتورسیکلت و خودروها ترمز انها است. شاید ترمزها جزء وسایل تزئینی و در دید عمومی نباشد اما یکی از حیاتی ترین بخش های وسیله نقلیه موتوری است.

لنت ترمز خودرو

لنت ترمز چیست و چگونه عمل می کند؟

در اصل لنت ترمز قسمتی از سیستم ترمز وسایل نقلیه‌ است که با به وجود آوردن اصطکاک با دیسک یاکاسه ترمز باعث شتاب منفی در وسیله نقلیه می‌شود. به عبارتی لنت وظیفه دارد با تولید نیروی اصطکاکی مناسب انرژی جنبشی چرخ متحرکی را که تحت تأثیر نیروی موتور می‌باشد را گرفته و به انرژی حرارتی تبدیل کند و سپس انرژی حرارتی را در فضا پخش نماید که با این عمل وسیله نقلیه از حالت حرکت به حالت سکون و یا از سرعت آن کاسته می‌شود.

لنت ترمز توسط چه کسی اختراع شد؟

جالب است بدانید لنت ترمز برای اولین بار در سال ۱۹۰۲ توسط فردریک لنکستر اختراع شد.

عمر لنت ترمزها چقدر است؟

هیچ زمان تضمین شده ای برای عمر لنت موتورسیکلت یا هر وسیله نقلیه دیگری وجود ندارد و می توان گفت عمر لنت ترمز به شرایط و عواملی مانند نوع رانندگی، نوع لنت، شرایط محیطی و …. بستگی دارد. اصولا لنت ها را باید در فواصل زمانی مشخص بازدید نمود و در صورتی که لنتی نیاز به تعویض دارد ان را تعویض نمود. در برخی از موتورسیکلت ها و خودروهای جدید سنسوری برای نمایش عمر لنت ها و زمان تعویض ان وجود دارد.

چگونه عمر لنت ها را افزایش دهیم؟

  • در هنگام حرکت در سرعت‌های بالا، با کم‌کردن گاز، اجازه دهید سرعت خودرو کم شود. در صورت ترمز ناگهانی، به لنت‌ها فشار وارد می‌شود. پس اگر می‌دانید که چند صد متر جلوتر باید بایستید بهتر است سرعت خود را کاهش دهید و سپس ترمز بگیرید.
  • وقتی به ترافیک می‌رسید، زودتر ترمز کنید. با افزایش زمان ترمزگیری، فشار روی لنت‌ها کاهش می‌یابد.
  • به طور کلی رانندگی تهاجمی و گاز و ترمز پیاپی، استهلاک لنت‌ها را افزایش می‌دهد.
  • وسایل اضافی که وزن خودرو را افزایش می‌دهند، از خودرو خارج کنید. سبک‌تر برانید تا نیروی وارد شده برای ایستادن خودرو را کاهش دهید.

لنت ترمزها را چگونه تعویض کنیم؟

تعویض لنت ترمز موتورسیکلت

برای تعویض لنت موتورسیکلت و سایر وسایل نقلیه لازم است به یک متخصص خودرو یا موتورسیکلت مراجعه نمایید تا برای شما تست گیری های لازم لنت ترمز را انجام داده و در صورت نیاز لنت جدید را جایگزین لنت ترمز فرسوده شما نمایند. اکثر تعمیرگاه های مجاز خودرو و موتورسیکلت تعویض لنت ها را نیز انجام می دهند.

منابع: ویکی پدیا، nissannovin

محصولات مرتبط با لنت موتورسیکت: فروش لنت ترمز موتور سیکلت هوندا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.